Uroczysta Gala wręczenia nagród w konkursie „Wielkopolski Mistrz oraz Czeladnik Roku” odbyła się 7-go grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Przyrodniczych w Poznaniu,
w klimatycznej atmosferze zbliżających się świąt i z wyjątkową oprawą artystyczną znamienitego skrzypka Tomasza Dolskiego.
Była to druga edycja konkursu. Jego organizatorem jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego, koordynatorem Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a współorganizatorami Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza
w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza w Kaliszu oraz Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza.
Pierwsza edycja i Gala konkursu miały miejsce w roku 2019, a dotyczyły roku 2018. Z uwagi na pandemię Covid-19, w 2020 roku nie podsumowano konkursu i Gala nie odbyła się, dlatego podczas tegorocznej uroczystości nagrodzono m. in. dwóch mistrzów oraz dwóch czeladników, po jednym z roku 2019 i 2020.
W pierwszej odsłonie konkursu zwycięzcami byli: Czeladnik Hubert Lewandowski, który z zawodu jest monterem zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz Mistrz Roman Krawczak, który z zawodu jest dekarzem.
Celem Konkursu „Wielkopolski Mistrz oraz Czeladnik Roku” jest wyróżnienie najlepszych Wielkopolskich Mistrzów oraz Czeladników, którzy zdobyli kwalifikacje zawodowe potwierdzone egzaminem zdanym przed Izbą Rzemieślniczą w roku poprzedzającym rok przeprowadzenia konkursu. Konkurs ponadto promuje szkolnictwo zawodowe i zawody rzemieślnicze.
W kryteriach oceniania brano pod uwagę: ocenę z egzaminu, dodatkowe osiągnięcia zawodowe potwierdzone certyfikatem, dyplomem, zaświadczeniem, świadectwem, kontynuację zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, nagrody i wyróżnienia w konkursach zgodnych z wyuczonym zawodem, aktywność w mediach społecznościowych ukierunkowaną na promocję rzemiosła i zawodu.
Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców i wyróżnionych, łącznie 22 osoby, z tego 12 czeladników i 10 mistrzów. Laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe statuetki, listy gratulacyjne oraz nagrody finansowe.
Tytuł Wielkopolskiego Mistrza roku 2019 otrzymał Szymon Musialski z zawodu cukiernik.
Tytuł Wielkopolskiego Mistrza roku 2020 otrzymała Manuela Michalak z zawodu fryzjer.
Wśród mistrzów rzemiosła przyznano łącznie za rok 2019 i 2020 trzy nagrody II stopnia i jedną III stopnia oraz cztery wyróżnienia.
Tytuł Wielkopolskiego Czeladnika 2019 roku otrzymał Mateusz Walendowski z zawodu monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych.
Tytuł Wielkopolskiego Czeladnika 2020 roku otrzymał Bartosz Wojciech Jóskowiak z zawodu monter sieci i instalacji sanitarnych. Ponadto wśród czeladników roku 2019 i 2020 przyznano dwa miejsca drugie i dwa miejsca trzecie oraz sześć wyróżnień.
Z subregionu konińskiego wyróżnienie oraz nagrodę III stopnia w kategorii Czeladnik 2020 roku, otrzymał Hubert Szymon Folta z zawodu elektromechanik pojazdów samochodowych absolwent Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Koninie.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Pani Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Pan Jerzy Bartnik – Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Pan Karol Januszkiewicz – Prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej, Pan Marek Pauliński – Zastępca Prezesa Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej, Pan Jacek Dutkiewicz – V-ce Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, Pan Tomasz Wika – Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu oraz Pan Tadeusz Moczyński – Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele rzemiosła oraz szkół kształcących zawodowo. Uroczystość poprowadziła Pani Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu.
Podziękowania należą się wszystkim wnioskodawcom, wśród których byli przedsiębiorcy, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza w Kaliszu, Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza oraz Cechy Rzemiosł Różnych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Jesteśmy przekonani, iż Konkurs przyczyni się do dalszego pogłębienia współpracy i kultywowania tradycji zawodów rzemieślniczych.