Podsumowanie konkursu „Kandydat na medal” realizowanego przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.

 Od kwietnia do lipca 2020 r. trwał konkurs „Kandydat na medal” przygotowany z myślą o młodych osobach, które po zakończeniu kolejnych stopni edukacji zmierzą się z konkurencją podczas starań o pracę. Rekrutacja to moment decydujący o dalszych losach absolwentów szkół. Jest też przepustką do wymarzonej kariery zawodowej. Tak więc zgłoszeni uczestnicy mieli niebywałą okazję aby zapoznać się
z podstawowymi narzędziami i zasadami rekrutacji.

Do konkursu przystąpiło 15 uczniów ze szkół podstawowych oraz 24 uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Przez kolejne cztery tygodnie wszyscy wykonywali zadania a komisja konkursowa analizowała je i przygotowała dla każdego uczestnika indywidualnie ocenę opisową oraz punktową, które zdecydowały o wyłonieniu zwycięzców. Do komisji zostali powołani doradcy zawodowi Anna Koziarska i Sylwia Nawrot pod przewodnictwem Przemysława Trawczyńskiego. Ich cenne uwagi dotyczące poszczególnych zadań udostępniamy poniżej wszystkim zainteresowanym osobom.

 

PIERWSZE ZADANIE KONKURSOWE

Przygotuj swój własny życiorys zawodowy.

CV jest biletem wstępu na rozmowę kwalifikacyjną, powinno spełniać rolę dobrej, skutecznej autoreklamy. Warto podkreślić znaczenie, opisu doświadczenia, uwzględniając umiejętności przydatne na stanowisku, o które się ubiegamy. Przy czym nawet osoby nie posiadające jeszcze doświadczenia formalnej pracy, powinny opisać swoje doświadczenie życiowe pod kątem zawodowym (np. działalność społeczna, hobbystyczna, szkolna, wolontariat). Niezwykle ważną częścią każdego CV jest opis kompetencji i umiejętności, który warto zobrazować konkretnymi przykładami z własnego doświadczenia. Same deklaracje, jacy jesteśmy i co potrafimy nie są przekonujące. Warto pamiętać, że nawet dobrze opisane doświadczenie i umiejętności jeśli zwiera błędy ortograficzne, stylistyczne
i interpunkcyjne, nie zrobi na pracodawcy pozytywnego wrażenia. Nie mniej ważną rolę pełni schludna szata graficzna, edytorska oraz zapisanie dokumentu w formacie, którego nie można zmieniać np. pdf, jpg.

 

DRUGIE ZADANIE KONKURSOWE

Przygotuj list motywacyjny.

Głównym celem listu motywacyjnego, jest pokazanie gotowości kandydata do zatrudnienia oraz pełniejsze przedstawienie się wobec pracodawcy. Warto pamiętać o tym, aby nie powtarzać informacji zawartych w CV, tylko rozwijać te, które pełniej pokażą naszą wysoką motywację. Należy zwrócić uwagę na taktowne formułowanie swoich myśli i stosowanie zwrotów grzecznościowych.

 

TRZECIE ZADANIE KONKURSOWE

Zredaguj odpowiedzi do pięciu najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna to po pierwsze jeden z etapów rekrutacji. Dlatego też często nazywana jest rozmową rekrutacyjną. Zaprezentuj swoją osobę oraz swoje umiejętności. Nawiąż do doświadczenia zawodowego, podaj przykłady konkretnych działań. Przekonaj rekrutera, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Wskaż korzyści, jakie może zyskać firma zatrudniając właśnie Ciebie, patrz z perspektywy pracodawcy. Mówiąc
o oczekiwaniach finansowych bądźmy gotowi do negocjacji.

ZWYCIĘZCY KONKURSU

w kategorii szkoła podstawowa

I miejsce Aleksandra Stasiak – smartband

II miejsce Dominika Szczepaniak – słuchawki bluetooth

III miejsce Jan Świątek – głośnik bezprzewodowy oraz power bank

w kategorii szkoła ponadpodstawowa

 I miejsce Aleksandra Grabska – smartband

II miejsce Anna Urbaniak – słuchawki bluetooth

III miejsce Izabela Sztejkowska – głośnik bezprzewodowy i power bank

Udział w tym przedsięwzięciu niewątpliwie wzmocnił potencjał wszystkich uczestników co zostało potwierdzone dyplomem „Kandydat na medal” a nagrodami pocieszenia były drobne upominki ufundowane przez organizatora.

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz pozostałym uczestnikom.

 

 

 

 

 

Skip to content